Історія села Ставки
Бершадського району

Село Ставки до революції:

Село Ставки розмістилось на лівому березі річки Південний Буг.
Районний центр, до якого 32 км,  зв’язує  із селом шосейна дорога. Село лежить на межі з Гайворонським районом Кіровоградської області.
За літературними відомостями  в 1826 р. в селі проживало   663 чол. Матеріальне становище селян  було різне. Були багачі, які мали 6-10—12  десятин. Але більшість не мали землі зовсім. Вони займались торгівлею риби і ремеслом.  були в селі шевці, ковалі.
Тяжким і безпросвітним було життя селян  більше століття тому.
Село одержало назву   „Ставки” тому, що в ньому було багато ставків.
Першим паном у селі був Пішаровський. Він був головною особою на селі. До пана селяни звертались із скаргами та проханнями. Він був суддею селян. Селяни працювали у пана  5 днів на тиждень, а  шостий день  - на себе.  За невихід на роботу до пана  селян били різками.
За часів кріпацтва в селі не було ні школи, ні лікарні. Селяни були неписьменні. Першою письменною людиною на селі був самоучка Качур Савуст. Він дома  навчав селян грамоти.
Землю  селяни обробляли дерев’яними плугами. а пізніше плугом із залізним лемешем.  Боронували гіллям, або перегонили отару овець, а сіяли вручну.
Під час революції  1905 року пани стали продавати землю через банк. Заможні селяни скуповували кращі  землі , придбали більше худоби і стали експлуатувати бідноту. Такими багатими  селянами були  Головко Онуфрій,  Таужнянський Захар, хрущ Порфир та інші.
Під час Жовтневої революції біля 1300 десятин поміщицької землі в селі було розподілено між селянами.

Заснування школи в селі Ставки:

Церковно-приходська  школа в селі була відкрита в 1864  році.
В 1895  році був побудований на  кошти  сільської громади  будинок  школи.  Він складався з однієї кімнати. в якій навчалося разом  4 класи.  Навчання проводив  один учитель.  Першим учителем в  селі  був  Головін.
В 1910 році  в селі  було збудовано  ( за розповідями  односельців)   міністерську   школу  на  три приміщення.
Великий панський будинок , який до революції належав поміщикові Катеринчуку ,
був перетворений на  школу, яка містилась в цьому будинку  до 1918 року, а під час громадянської війни  була зруйнований.
Згодом  школа була розміщена  в  4  будинках  села.
В  1970 році  була  збудована нова школа. де навчаються  учні  по цей час.

Село Ставки за радянської влади:

Після революції  в селі  стали   організовувати  ком біди. Активними  борцями  за встановлення  Радянської  влади  на селі  були   Осадчук  Борис, Стус  Іван,  Коваль  Федір  та  ін.  Першим головою комітету  бідноти  був батрак   Осадчук  Борис Тодосійович,  а головою  сільської  ради  -  Марущак  Мойсей Павлович.
На  селі  почала  відбуватися  культурна революція.   Першими  вчителями  на селі  при  Радянській   владі   були  Демківський  Мойсей  Філімонович,  Куций , Шеремета  і  Швидовський.
В 1929  році  був  організований  колгосп ім. Сталіна, куди увійшла найбідніша частина селян.
Головою колгоспу  був   Щербаков. Пізніше, в 1930 році  організувався колгосп  імені Ворошилова. Сюди увійшла частина заможних селян.  Потім    був організований  третій  колгосп  ім. Косіора. В  1931 році  колгоспи ім. Ворошилова  та ім. Косіора  об"єдналися. Найактивнішими колгоспниками в той період були  Дядюшко Радіон, Коваль Єфрем, Дядюшко  Сергій,  Качур Костянтин.
Перші  трактори з’явились в колгоспі   в 1932 році.   Селяни  вже на власному досвіді переконались у перевазі колективному обробітку землі.
Колгосп  ріс, міцнів  , став прямувати до  щасливого  і заможного життя.
В селі  виникло соціалістичне  господарство.  Перші вибори  до Верховної Ради  відбулись  в 1937  році  і  проходили  у приміщенні  школи.  Пройшли  надзвичайно  організовано. Вони  показали   довіру  народу    до  Комуністичної  партії.
Напередодні  Великої  вітчизняної  війни  колгосп  мав  зразкову  вівцеферму,  конеферму  та  ферму ВРХ.

Село Ставки під час війни:

Багато    жителів села  стали в  ряди Радянської  Армії,  захищали свою  Батьківщину.
В тилу  ворога  розгорнувся  могутній  партизанський  рух,  в  якому приймали  участь  жителі села – Пастух Лазар  та Рябокучма  Віктор.
14  березня  1944 року  в  село увійшла  Радянська  Армія.
Жителі  села  допомагали  солдатам  в розгромі ворога, виявляючи  фашистів  та допомагаючи  в переправі  через Південний  Буг .
Війна  ще  тривала.  а колгоспники приступили  до відбудови зруйнованого господарства.  Чоловіки  були  на війні,  а  їх працю  виконували  жінки  та  діти.  Важкі  були  умови  праці:  всі  роботи виконувались  вручну. Не   дивлячись  на  труднощі,  колгоспниці самовіддано   боролись  за виконання  поставлених  перед ними завдань.
Особливо відзначились такі колгоспниці : Гуменюк  Марія,  Запорощук  Марія, Гуменюк Настасія та інші. .Вони  були  нагороджені  урядом  медалями  „За  трудову  доблесть”.

Село Ставки після війни:

Після  закінчення Великої Вітчизняної війни  колгоспники приступили  до відбудови  зруйнованого господарства.  В  міру  всебічного розвитку  колгоспної економіки   зростає  громадське  багатство  колгоспу,  зростає  матеріальний  добробут  колгоспників.
Так, оплата трудодня  в  грошах  :  1955рік – становила  0.55крб.,
1958 рік  -  0.85 крб.,
1960 рік – 123 крб.,
1962 рік – 137 крб.
Грошовий  дохід колгоспу  зріс  з 1122053 крб. в 1952 році  до  22899439 крб.
В  зв’язку  з різким піднесенням росту сільського господарства зріс не лише матеріальний  добробут,  але  й культурне  життя. Колгоспники стали жити  культурно і заможно.
В  той  час  село  було майже повністю електрифіковано та радіофіковано .

Значно  збільшилась кількість читачів   та  книжкового фонду  в сільській  бібліотеці.  яка організувалась в   1947  році.
В  1952 році  читачів  було 127  чол.,  в 1957 році – 600 чол., в 1963 році – 869 чол. Зросла  й  кількість книг.  В 1952 році  -  1500 книг,  в 1957р. -  4500 книг. а вже  в 1963 році -  7500 книг.

Інформацію підготовлено Ставківською сільською радою